צדק חברתי בקליניקות למשפטים

צדק חברתי בקליניקות למשפטים (הגדל)

אוניברסיטת בר-אילן, המונחית בין היתר מהתפיסה היהודית של מעורבות ועזרת הדדית, מנחילה זה שנים את תפיסת הצדק החברתי שלה בקרב הסטודנטים הלומדים בה. לדברי עו"ד קארין אלהרר, המנהלת את מערך הקליניקות המשפטיות באוניברסיטה, הפקולטה למשפטים בבר-אילן היא היחידה בישראל המחייבת את כל תלמידי התואר הראשון להשתתף באחת מתשע הקליניקות המופעלות במסגרתה. "בכך מתחייבת הפקולטה כי כל בוגריה יכירו מקרוב וגם יתעמקו בסוגיות הקשורות באוכלוסיות החלשות בחברה הישראלית", אומרת אלהרר.

הסטודנטים המתנדבים מעניקים ייעוץ משפטי לנזקקים ללא תשלום ומקדמים פעילות חקיקתית בתשע תחומי התמחות שהם לב ליבה של החברה הישראלית.

יוזם הרעיון הוא פרופ' גדעון ספיר, חבר בסגל הבכיר של הפקולטה למשפטים, בהשראת אחיו, שהוא בעל צרכים מיוחדים. "במימוש הרעיון ובגיבוש תפקידן של הקליניקות, הנחו אותי הן הניסיון האישי שלי, הידע המקצועי והכשרתי המשפטית והן העבודה בפקולטה למשפטים העוסקת בחינוך והכשרתם של הסטודנטים". 

חובה מוסרית
מערך הקליניקות המשפטיות פועל בתחומים מגוונים ומכוון לתת מענה לנושאים בעלי חשיבות בחברה הישראלית:

 

הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלויות מעניקה לפונים מידע על זכויות בתחום זה, סיוע משפטי לפונים וכן מקדמת הצעות חוק על מנת להבטיח את זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות בישראל.

 

הקליניקה לסיוע משפטי אזרחי עוסקת במתן סיוע משפטי לאוכלוסיות מעוטי יכולת כלכלית, על ידי הפעלת מרכזי זכויות הפזורים ברחבי ישראל.

 

הקליניקה לפרקטיקה ומדיניות סביבתית עוסקת בקידום חקיקה סביבתית ומעניקה סיוע משפטי לגופים ולקהילות שנפגעו כתוצאה מעבירות סביבתיות.

 

הקליניקה לגישור ויישוב סכסוכים עוסקת בהגברת המודעות לקיומן של דרכים אלטרנטיביות ליישוב סכסוכים כדרך חיים על ידי חינוך, מחקר והתנסות מעשית.

 

הקליניקה לסיוע משפטי לנשים בענייני משפחה עוסקת בקידום חקיקה שעניינה זכויות נשים וכן מעניקה סיוע משפטי לנשים נזקקות, בכל תחום בדיני המשפחה.

 

הקליניקה למשפט פלילי ע"ש ד"ר דייויד וינר מעניקה לסטודנטים הלוקחים בה חלק הזדמנות להכיר מקרוב את עבודתו של הסניגור הציבורי ובה בעת להעניק סיוע משפטי לחשודים ונאשמים.

 

הקליניקה למשפט עברי מציעה שירותי סיוע משפטי למתדיינים בבית הדין לממונות, תוך כדי מתן הכשרה לסטודנטים בחוקי ההלכה היהודית.

 

הקליניקה לסיוע משפטי לקשישים וניצולי שואה היא קליניקה חדשה אשר הוקמה מתוך מטרה לקדם ולסייע במימוש זכויותיהם של אוכלוסיית הקשישים בארץ.

 

עו"ד קארין אלהרר (יושבת) וצוות הקליניקות
 

אלהרר מספרת כי החלה לעבוד בקליניקות למען הציבור בתקופת לימודיה לתואר השני בארה"ב, שם גם עסקה בפעילות משפטית שעיקרה היה המלחמה בעוני והמאבק נגד עוולות ההוצאה לפועל. "הרעיון של עבודה בקליניקה משפטית קסם לי. זו עבודה משפטית אמיתית. התכתבות ומשא ומתן עם הרשויות לצד חינוך של סטודנטים למשפטים".

 

"צדק חברתי זו תפיסה, וצריך לנחיל אותה כבר בשלב של האקדמיה" כך גורסת הגישה המנחה את פעילות הקליניקות למשפטים. "חשוב לנו שהסטודנטים יהיו חשופים גם לסיפורים האמיתיים, שיפגשו את המציאות החברתית פנים מול פנים ולא ילמדו את תורת המשפט אך ורק דרך פסקי הדין. זו חוויית לימוד שונה בה הסטודנטים פוגשים אנשים מעוטי יכולת הזקוקים לעזרה משפטית והם מבינים כי להם הכלים לסייע וזו צריכה להיות החובה המוסרית שלהם".

 

למידע נוסף ולפניות אישיות בקרו באתר מערך הקליניקות למשפטים